Wyłączniki silnikowe

Wyłączniki do silników elektrycznych

Dzięki zastosowaniu odpowiednich wyłączników możliwa staje się skuteczna ochrona silników elektrycznych przed skutkami przeciążeń i zwarć, które mogłyby doprowadzić do ich uszkodzenia. W naszym sklepie znajdziesz urządzenia przystosowane do ochrony silników o różnej mocy, bez względu na częstotliwość ich użycia.

Co to jest wyłącznik silnikowy? Jakie zadania spełnia?

Jest to produkt ochronny, którego zadaniem jest zabezpieczenie silnika elektrycznego. Jeśli w sieci dojdzie do zwarcia lub przeciążenia, wyłącznik (termik) natychmiast odetnie zasilanie. Dzięki natychmiastowej reakcji, silnik jest w pełni chroniony przed uszkodzeniem. Brak wyłącznika mógłby doprowadzić do poważnej awarii, a w skrajnych przypadkach także do całkowitego zniszczenia silnika. Co ważne, element ten pozwala na pracę urządzenia wyłącznie wtedy, gdy w obwodzie znajduje się tak zwany prąd znamionowy.

Dlaczego wyłącznik jest w stanie reagować tak szybko? Wszystko za sprawą termicznego wyzwalacza przeciwprzeciążeniowego, który uruchamia się w od razu po wykryciu zagrożenia. W ten właśnie sposób chroni uzwojenie silnika przed przegrzaniem i spaleniem.

Ze względu na to, jak ważne jest prawidłowe działanie wyłącznika, podczas jego zakupu musisz zwrócić uwagę na szereg parametrów technicznych. To od nich bowiem zależy to, czy okaże się on odpowiednio dopasowany do silnika. Co więc warto sprawdzić? Między innymi znamionowy prąd ciągły i znamionowe napięcie pracy. Do tego dochodzi także zakres nastawy wyzwalacza, sposób wyzwalania oraz rodzaj budowy urządzenia. Tutaj spore znaczenie ma stopień ochrony, jakim wyróżnia się wyłącznik. Informuje on bowiem, w jakich dokładnie warunkach może być wykorzystywany. Czy poradzi sobie z podwyższoną wilgotnością i pyłem czy też nie. Pamiętaj przy tym, że występują oddzielne wyłączniki dla silników jednofazowych i trójfazowych.

Ze względu na sposób działania, elementy te stanowią ważną część budowy zarówno urządzeń przemysłowych, jak i budowlanych, ogrodniczych i wielu, wielu innych.

Wyłączniki silnikowe

W tej kategorii jest 12 produktów