Mierniki rezystancji izolacji

Bezpieczeństwo przewodów elektrycznych jest bardzo ważne. Dlatego też przy jej wykonywaniu stosuje się różnorodne środki ochronne w postaci właściwie zabezpieczonej izolacji. Dzięki temu można być pewnym, że pomiędzy obudową danego urządzenia a znajdującymi się wewnątrz przewodami nie dojdzie do zwarcia, które mogłoby w efekcie doprowadzić do awarii oraz poważnego zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia użytkownika konkretnego sprzętu. Sprawne działanie wykorzystanej warstwy izolacyjnej musi zostać udowodnione przez producenta jeszcze przed dopuszczeniem do sprzedaży określonej maszyny. W tym celu wykorzystuje się wysokiej jakości mierniki rezystancji izolacji służące do wykonywania pomiarów poszczególnych parametrów bezpieczeństwa. Funkcjonalne i niedrogie modele tego rodzaju urządzeń dostępne są w sklepie internetowym Eldor24.

Mierniki rezystancji izolacji – w jaki sposób dokonuje się pomiarów?

Na ogół czynności pomiarowe dotyczące poziomu rezystancji izolacji wykonuje się wówczas, gdy występuje określony poziom napięcia probierczego. Stopień tego parametru można poddawać regulacji, np. poprzez stosowanie określonych ramp. Mierniki rezystancji izolacji zwykle mierzą tego typu wartości, poddając szczegółowej weryfikacji wszystkie przewody wchodzące w skład danego produktu. Dotyczy to zarówno pojedynczych kabli, jak i całych ich zestawów oraz obudowy urządzenia w całości bądź w części. Rezystancję izolacji bada się w różnych miejscach urządzenia. Można do tego użyć specjalnej matrycy, która z łatwością poddaje się odpowiedniemu zaprogramowaniu. Przy rzetelnie wykonanych pomiarach trzeba koniecznie wziąć pod uwagę konieczność uprzedniego naładowania się kondensatora.

Mierniki rezystancji izolacji – jakie narzędzie wybrać?

W ofercie naszego sklepu znajdziesz rozmaite mierniki rezystancji izolacji. Są to m.in. multimetry cęgowe, mierniki uniwersalne oraz testery linii telefonicznych. Przed dokonaniem zakupu zastanów się, do czego najczęściej będzie wykorzystywane dane urządzenie.

Mierniki rezystancji izolacji

W tej kategorii jest 8 produktów