Instalacja elektryczna - co potrzebne do jej wykonania w domu.

Instalacja elektryczna - co potrzebne do jej wykonania w domu.

Zapewne wielu z nas stanie przed prawdziwym wyzwaniem jakim jest budowa własnego domu, projekt, wstępny kosztorys, wybór niezbędnych materiałów oraz postawienie fundamentów zlecamy firmom budowlanym. Prawdziwym wyzwaniem w każdym nowo budowanym domu jest rozmieszczenie elektryki, rozplanowanie gniazdek, oświetlenia. W tym artykule postaramy się państwu przedstawić krok po kroku jak powinna wyglądać dobrze zamontowana elektryka. Sprawdź, czy o wszystkim wiedziałeś.

Niezbędne urządzenia w budowie instalacji elektrycznej.

- rozdzielnia główna,

- bezpieczniki i zabezpieczenia,

- wyłączniki różnicowoprądowe,

- kable i przewody.

1. Rozdzielnia główna





Rozdzielnia główna stanowi najważniejszy element instalacji elektrycznej wewnątrz budynku. Jak sama nazwa wskazuje rozdzielnia doprowadza energię linią zasilająca z przyłącza na poszczególne obwody bądź zasilanie podrozdzielni.

Rozdzielnia główna składa się z:

- wyłącznika głównego,

- wyłączników obwodów,

- zabezpieczeń przeciwprzepięciowych czy wyłączników róznicowoprądowych.


2. Bezpieczniki i zabezpieczenia

każdej rozdzielni i podrozdzielniach montowane są różne rodzaje zabezpieczeń. Najbardziej podstawowe chronią przed skutkami przeciążeń oraz zwarć. Najpopularniejsze to wyłączniki typu S. Obsługuje się je niezwykle prosto, poprzez przestawienie niewielkiej dźwigienki.

3. Wyłączniki różnicowoprądowe

Wyłączniki różnicowoprądowe chronią przed porażeniem prądem. Ich rola jest szczególnie istota w przypadku gdy napięcie pojawia się w niespodziewanych miejscach. Domowa elektronika ( m.in.: komputery, kuchenki indukcyjne, ładowarki, sprzęt RTV i AGD ) jest niezwykle czuła na gwałtowne pojawianie się w sieci wysokiego napięcia. Dzieje się tak np. w wyniku wyładowań atmosferycznych. Ochronie odbiorników elektrycznych przed skutkami działania wysokiego napięcia służą układy przeciwprzepięciowe które umieszcza się je w rozdzielniach.

4. Kable i przewody






Zgodnie z obowiązującymi normami w domowych instalacjach elektrycznych montuje się systemy sieciowe TN-S z przewodem ochronnym które są oznaczone żółtozielonym kolorem. Żyły przewodów wykonane są z miedzi bądź aluminium.

Przewody o przekroju żyły do 6 mm2 wykonane są wyłącznie z miedzi. W instalacji jednofazowej stosuje się przewody trzyżyłowe (żyła fazowa, ochronna i zerowa), a w obwodach trójfazowych pięciożyłowe (trzy żyły fazowe, ochronna i zerowa).





Schemat elektryczny nowo budowanego domu.


Rozplanowanie schematu elektrycznego, powinniśmy zlecić doświadczonemu elektrykowi, który posiada wieloletnie doświadczenie w budowaniu elektryki domowej, dzięki temu unikniemy poważnych problemów podczas mieszkania we własnym m. Instalacje elektryczna stanowi jedną z kluczowych sieci do jakiej podłącza się każdy dom. W zależności od naszych wymagań oraz możliwości finansowych instalacja elektryczna może posiadać różną wielkość a także pełnić wielorakie funkcje ( m.in.: systemy inteligentne, dzięki którym możemy sterować całą instalacją elektryczną, jednym urządzeniem np. smartphonem ). W projekcie instalacji elektrycznej musi się przede wszystkim znaleźć schemat instalacji elektrycznej, który zawiera podstawowe parametry, rozwiązania oraz schematy poszczególnych obwodów. W zależności od rozmieszczenia poszczególnych sprzętów i mebli ustala się trasy przewodów oraz miejsca gdzie ma się znaleźć gniazdo zasilające, kabel antenowy, rozmieszczenie oświetlenia czy też włączników

Oznaczenie przewodów w instalacji elektrycznej

Instalacje elektryczne w domu jednorodzinnym stanowią sieć przewodów o różnych przekrojach i grubościach zgrabnie ukrytych w ścianach, podłogach i sufitach. Często przewody łączą się w grupy i wspólnie biegną do tablicy rozdzielczej, gdzie zabezpieczone są bezpiecznikami. Poniżej przedstawiamy państwu krótką charakterystykę oznaczeń przewodów która z pewnością każdemu się przyda.

Prąd przemienny:

 

L – przewód fazowy (L1 – faza 1, L2 – faza 2 itd.)
N – przewód neutralny
PE – przewód ochronny uziemiony
PEN – przewód ochronny uziemiony i neutralny równocześnie

 

Prąd stały:

L+ – biegun dodatni
L- – biegun ujemny
M – środkowy

Typy przewodów:

 

Konstrukcję żyły:
D – drut
L – linka
Lg – linka giętka
 

Materiał budujący żyły:

A – aluminium
F – stal miękka
brak oznaczeń – miedź

Stosowane oznaczenia przewodów

- zielono-żółty oznaczony PE - odpowiada za uziemienie, to przewód ochronny, zabezpieczający przy przebiciu,

- niebieski oznaczony N - nazywany neutralnym. To przewód kluczowy dla przesyłania energii

- czarny lub brązowy oznaczony L - to elektryczny przewód roboczy przeznaczony do dostarczania napięcia fazowego. Trzeba uważać, by go nie dotknąć, gdyż może skończyć się to porażeniem.

Jak poprawnie zamontować kable elektryczne?

W każdej instalacji domowej bardzo często używa się płaskich przewodów, montowanych najczęściej przy pomocy uchwytów kablowych. Kable umieszcza się w specjalnych rowkach wyciętych w tynku. Grubsze przewody np. YdYp 5x2.5 powinny być montowane do ściany przy pomocy specjalnych blaszek aluminiowych. Kolejną dobrym rozwiązaniem jest montaż kabli w peszlach ( są to elastyczne rurki wykonane z tworzyw sztucznego ). Peszli używa się do układania przewodów w głębszych szczelinach.

Na co zwrócić uwagę podczas planowania układu instalacji elektrycznej w domu ?

Bardzo ważną kwestią w planowaniu instalacji elektrycznej w domu jest zachowanie odległości układanych kabli od krawędzi okien i drzwi, powinniśmy również pamiętać aby przewody układać metodą pionową lub poziomą. Przewody zasilające powinny być kolejno prowadzone od gniazda do gniazda, w taki sposób aby zapewnić właściwy przepływ energii elektrycznej. większych pomieszczeniach powinniśmy zasilać gniazda z dwóch różnych obwodów, w razie wyłączenia lub awarii jednego z obwodów, możemy pracować na drugim. Kolejną bardzo ważną kwestią jest sposób łączenia przewodów. Powinno go się wykonywać za pomocą puszek elektrycznych oraz szybko złączek, zwracając uwagę aby instalacja elektryczna była ułożona powyżej rur wodociągowych lub kanalizacyjnych.