lub
Brak produktów
Podane ceny są cenami brutto
Bez odpowiedniego wyposażenia w narzędzia ręczne oraz elektronarzędzia, tak samo jak bez dobrego projektu nie ma możliwości, aby wykonać instalację elektryczną lub inną – zgodnie z założeniami, a także zgodnie ze wszystkimi normalni przewidzianymi przepisami sztuki budowlanej. Myśląc o instalacjach, zwłaszcza o instalacji elektrycznej musimy pamiętać, że jest to jedna z najważniejszych instalacji w budynku, od której w głównej mierze zależy komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo domowników, użytkowników, najemców czy klientów.
Jednym z elementów wykonania instalacji jest prowadzenie kabli, ich montaż oraz odpowiednia obróbka. Od tego, jak podłączymy kable bądź przewody do punktów docelowych może zależeć bezpieczeństwo użytkownika. Do obróbki kabli i przewodów powinno się stosować dedykowane narzędzia.
Jakie są najważniejsze zalety stosowania dedykowanych, sprawdzonych narzędzi? Wśród najważniejszych można wymienić:
Choć przeważnie mamy do czynienia z typowymi kablami do montażu instalacji elektrycznych to należy brać pod uwagę konieczność cięcia kabli i przewodów o większych przekrojach. Takie działanie wymaga odpowiedniej techniki oraz narzędzi. Dodatkowo ciecie kabli może być utrudnione poprzez ich położenie, obecność elementów konstrukcyjnych lub inne przeszkody. Tu sprawdzą się:
Sprawdzą się tu między innymi nożyce Cutfox, które tną materiał do 50 mm. średnicy. Opis pod linkiem https://eldor24.pl/nozyce-i-odcinaki/obcinaczki-do-kabli-miedzianych-i-aluminiowych-do-50mm2-cutfox-18-1212129.html?search_query=nozyc&results=2
Na rynku dostępne są również specjalne akumulatorowe obcinaczki do kabli. W przypadku wykonywania dużej ilości instalacji warto posiadać takie narzędzia. Powinny być one solidne, odporne na pękanie, posiadać ostre części tnące i co najważniejsze rączki z materiałem zapobiegającym wyślizgiwaniu się narzędzi.
Usuwanie izolacji z kabli i przewodów często potrafi sprawić kłopot nawet doświadczonemu instalatorowi. Nieumiejętne wykonanie tej czynności może doprowadzić do uszkodzenia poszczególnych żył, a co za tym idzie strat po stronie klienta. Posiadanie odpowiednich narzędzi pozwoli uniknąć problemów. Tu zdecydowanie można wymienić: automatyczne ściągacze izolacji o różnej średnicy (wybiera się w zależności od przekroju kabli, przewodów) lub szczypce do izolacji z regulacją. Wielu instalatorów woli ściągać izolację przy pomocy noży monterskich, ale jest to metoda bardzo ryzykowna.
Nie ma mowy o podłączeniu kabli lub przewodów do miejsc docelowych bez konieczności zastosowania specjalnych końcówek. Tu mamy również do dyspozycji odpowiednie narzędzia, które pozwolą wykonać czynność szybko, dokładnie i bez uszkodzenia materiału. Tu szczególną uwagę warto zwrócić na:
Bardzo poważną sprawą jest oczywiście wybór odpowiedniej jakości osprzętu łączeniowego: https://eldor24.pl/osprzet-laczeniowy/. To właśnie on pozwala niejako „spiąć” całą instalację i ją uruchomić. Możemy tu wymienić chociażby wszelkiego rodzaju złączki oraz szybkozłączki, końcówki kablowe, a także puszki. Im większy asortyment tym lepiej, gdyż instalator ma wtedy możliwość dopasowania odpowiedniego produktu do warunków technicznych i przede wszystkim projektu. Ostatnim elementem, o którym warto wspomnieć jest profesjonalna taśma klejąca https://eldor24.pl/tasmy-izolacyjne/tasma-vini-101-klejaca-zolta-nar0039e.html#idTab2, którą można wykorzystać podczas różnych prac instalatorskich.