lub
Brak produktów
Podane ceny są cenami brutto
Budowa domu, apartamentowca, obiektu usługowego czy biurowego obarczony jest całym szeregiem wymogów, głównie administracyjnych. Podstawą jest oczywiście projekt budowlany, w którym znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego, jak obiekt ma wyglądać i funkcjonować. Z punktu widzenia instalacji elektrycznej również ważny jest projekt. Od czego zacząć wykonywanie instalacji?
Jeżeli dysponujemy projektem, to jest on naszą bazą, na podstawie której możemy przystąpić do wykonywania instalacji, zakupu odpowiedniego osprzętu, zaangażowania odpowiedniej ekipy. Projekt oczywiście powinien być racjonalny, uwzględniać specyfikę obiektu, szacować ilość odbieranego prądu oraz liczbę użytkowników. Jego odpowiednie wykonanie jest drogowskazem dla instalatorów i firm budowlanych, pozwala również zapewnić bezpieczeństwo. Wykonywanie elektryki oraz innych prac musi być zawsze w zgodzie z projektem.
Jeżeli dysponujemy już wszystkimi projektami oraz zgodami to pierwszym (i podstawowym) krokiem jest wykonanie przyłącza elektrycznego, a co za tym idzie doprowadzenie prądu do budynku. Zgodnie z obowiązującym prawem wykonaniem przyłącza zajmuje się odpowiedni zakład energetyczny. Jednym z pierwszych kroków może być zakup liczników elektrycznych: https://eldor24.pl/liczniki-energii-elektrycznej-elektroniczne/licznik-pradu-energii-1f-jednofazowy-regenerowany-wzorcowany-rds5533.html oraz rozdzielnic i obudowy: https://eldor24.pl/rozdzielnice-i-obudowy/
Kluczowym aspektem jest wybór odpowiedniej firmy, która ma doświadczenie w wykonywaniu instalacji elektrycznych i pokrewnych. Dzięki temu unikniemy konieczności angażowania wielu fachowców. Wykonawca powinien dysponować odpowiednim sprzętem, narzędziami, oraz wiedzą, która pozwoli na wybór najlepszych elementów składających się na instalację.
Już wybrana firma po zapoznaniu się z projektem instalacji elektrycznej powinna przystąpić do prac montażowych, uwzględniając takie aspekty, jak termin czy specyfika obiektu. Montaż powinien być przemyślany, wykonany w oparciu o materiały z projektu, oczywiście zgodnie ze wszystkimi przepisami i normami.
Aby instalacja elektryczna była bezpieczna, komfortowa w użytkowaniu i odporna na upływ czasu potrzebne jest spełnienie 3 warunków: układania instalacji zgodnie ze sztuką, wykorzystania odpowiednich produktów, poprawnego montażu. Wiele zależy więc od profesjonalnej ekipy. Od czego zacząć?
Pierwszym krokiem po zapoznaniu się z projektem jest zakup niezbędnych materiałów do wykonania instalacji. Można tu wymienić wyżej wspomniane liczniki, obudowy i rozdzielnie, ale przede wszystkim:
Dzięki pieczołowicie przygotowanemu projektowi możemy w miarę dokładnie wyliczyć, ile materiałów będzie nam potrzebne. Unikniemy więc marnotrawstwa i zbędnego wydawania pieniędzy.
Najbardziej widocznym elementem wykonywania instalacji elektrycznej jest rozprowadzania kabli oraz przewodów elektrycznych. W zależności od tego, z jakimi pomieszczeniami oraz rodzajem obiektu mamy do czynienia kable rozprowadza się nawierzchniowo, montując je bezpośrednio do ścian na tak zwane uchwyty kablowe: https://eldor24.pl/kategorie/uchwyt-kablowy-ydyp-3x1-8-4-brazowe.html?search_query=ydyp&results=24/.
Kable można również prowadzić w specjalnie do tego przygotowanych bruzdach (gdy ściany będą tynkowane tradycyjnie) lub w korytach elektrycznych (wykonanych z tworzywa sztucznego). W pomieszczeniach takich, jak garaże lub w przypadku sufitów podwieszanych np. z w obiektach magazynowych, biurowych czy usługowych okablowanie można prowadzić specjalnymi szynami i korytami ze stali, które montowane są do stropu. Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku bardzo dużej ilości okablowania. Do wszystkich prac warto stosować odpowiednie wyposażenie pracownicze, jak rękawice: https://eldor24.pl/warsztat/rekawiczki-master-szare-rsd.html
Trzecim krokiem jest połączenie ze sobą wszystkich kabli przy pomocy odpowiedniego sprzętu łączeniowego oraz podłączenie rozdzielni. Gdy zostaną wykonane wszystkie prace remontowo-budowlane, ekipa montażowa może zająć się tak zwanymi pracami wykończeniowymi, jak podłączenie gniazdek i włączników, montaż opraw i źródeł światła.